Ekonomi

AB, Rus petrolü konusunda anlaştı

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyatı uygulamayı kabul etti.

AB Dönem Başkanı Çekya’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, üye ülke temsilcilerinin Rus petrolü için tavan fiyat üzerinde anlaştıkları belirtildi.

“Büyükelçiler, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrolün tavan fiyatı konusunda anlaşmaya vardılar” denilirken, kararın AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasının ardından yürürlüğe gireceği belirtildi.

G7 ve AB ülkeleri, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamak için müzakere ediyorlardı.

G7 geçen hafta Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrol için varil başına 65 ila 70 dolar arasında bir tavan fiyat belirlemeyi önerdi.

AB içinde özellikle Polonya, Litvanya ve Estonya çok daha düşük bir tavan fiyat belirlemek için uğraşırken, oybirliği ile gerekli kararın alınması engellenmişti.

Öte yandan Rusya’nın petrol taşımacılığında değerli rol oynayan ve önemli gelir sağlayan Yunanistan, Malta ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tavan fiyatın daha yüksek seviyelerde belirlenmesini istedi.

AB Komitesi, üye ülkeler arasında yapılan müzakerelerde uzlaşmaya varmak için Rusya’dan deniz yoluyla taşınan bir varil petrol için 60 dolar tavan fiyat uygulanmasını önermişti.

Fiyat 2 ayda bir yeniden değerlendirilecektir.

Ayrıca Rus petrolü için 60 dolar olan tavan fiyata ek olarak yeni bir fiyat sınırlama sisteminin kurulması da konuşulacak. Mekanizma, Rus petrolünün tavan fiyatının dünya piyasa fiyatlarının yüzde 5 altında tutulmasını sağlayacak.

Rus petrolüne uygulanan tavan fiyat 2 ayda bir yeniden değerlenecek.

Tavan fiyat uygulamasının, AB’nin Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol arzını kesme kararının yürürlüğe gireceği 5 Aralık’ta yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Rusya, dünya petrol üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu üretiyor.

Öte yandan Rus yetkililer tavan fiyat uygulamasına katılan ülkelere petrol satmayacaklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu