Haber

AB, Yunanistan demiryolu modernizasyonuna yardım edecek

Avrupa Birliği (AB), geçen hafta 57 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının ardından Yunanistan’ın demiryolu sisteminin modernizasyonuna destek verecek.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bu sabah Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bu konuyu görüştüğünü açıkladı.

Sosyal medyadan açıklama yapan von der Leyen, Miçotakis ile demiryollarının modernizasyonu ve güvenliğin artırılması için AB’nin Yunanistan’a sağlayabileceği teknik desteği görüştüklerini belirtti.

Von der Leyen, AB Komisyonu ve AB Demiryolları Ajansı’ndan uzmanların bu hafta Atina’ya gideceğini belirterek, demiryolu güvenliğinin birinci öncelik olduğunu söyledi.

Geçen hafta Yunanistan’ın kuzeyindeki Larisa kenti yakınlarında iki trenin çarpışması sonucu çoğu genç 57 kişi hayatını kaybetti.

Kazanın ardından Yunanistan’ın 2 bin 500 kilometrelik demiryolu ağının AB’de en çok modernizasyona ihtiyaç duyan sistem olduğu ve demiryollarının modernizasyonu için yıllardır kamu yatırımlarının yapılmadığı eleştirileri geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu