Ekonomi

Amasya’da tarla faresi ve şap hastalığına karşı aşı kampanyası başladı

Amasya Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından köylerde tarla faresi ile yapılan çalışmalar anlatıldı.

Ziraat Mühendisi Dursun Yüksel koordinatörlüğünde Ezinepazar ve Uygur köylerinde gerçekleştirilen toplantıda tarla fareleriyle baş etme yolları hakkında bilgi verildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrullah Göktekin, “Tarla faresi ile mücadelede en önemli husus mücadelenin bireysel değil, kolektif mücadele şeklinde ve tekniğine uygun olarak yapılmasıdır. Bu sayede; Doğal dengeye zarar vermeden başarı elde edilecektir.” söz konusu.

Amasya’da şap hastalığına karşı sonbahar aşısı kampanyası başladı

Amasya Tarım ve Orman Müdürlüğü, Hayvan Hastalıkları ve Zararlılarıyla Mücadele Programı kapsamında Amasya genelinde şap hastalığına karşı sonbaharda şap aşısı kampanyasını başlattı.

Şap aşısı kampanyası kapsamında 2 aydan büyük tüm hayvanların 6’şar ay aralıklarla, yılda iki dönem aşılanması planlanıyor. 1 Eylül’de başlayan aşılama süreci 17 Kasım’a kadar devam edecek.

Amasya Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrullah Göktekin, il genelinde 212 bin 601 büyükbaş, 267 bin 416 küçükbaş hayvan bulunduğunu belirtti.

Göktekin, “FMD, özellikle büyükbaş hayvanlarda ciddi et ve süt verimi kayıplarına neden oluyor. Hayvanların ağız, tırnak ve memelerinde yaralara neden olan salgın bir hastalıktır. Şap aşısı kampanyası ile Türkiye’deki tüm büyükbaş hayvanların aşılanması amaçlanıyor. yılda iki dönem.” söz konusu.

Taşova’da örtü yangını söndürüldü

Amasya’nın Taşova ilçesinde çıkan örtü yangını büyümeden söndürüldü.

Cumhuriyet Mahallesi Alpaslan köy yolu kenarında koruma yangını çıktı.

İhbar üzerine bölgeye sevk edilen Taşova Belediyesi itfaiye ekipleri, yangını söndürdü.

Yangında yaklaşık 1 dönüm alan kül oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu