Ekonomi

AO World kaybetmeye devam etse de yakında bir geri dönüş bekleniyor

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – AO World (LON:AO) Salı günü yaptığı açıklamada toparlanma yolunda gittiğini ve birinci yarıdaki daha büyük ziyana karşın mevcut mali yıl için temel çıkarların, maksat aralığının en üstünde olmasını beklediğini söyledi.

Bunun üzerine AO World’ün hisseleri Londra’daki açılışta %12 artarak son dört ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Beyaz eşya satışlarında görülen, salgın sonrası çöküşün tesiriyle tüm yıl boyunca zorlanan online elektronik perakendecisi, daha evvel yaptığı açıklamada faiz, vergi ve amortisman öncesi düzeltilmiş karın bu yıl 20 milyon sterlin ile 30 milyon sterlin (1 sterlin = 1,1848 dolar) ortasında olacağını, tekrar yapılandırma masraflarının ise net ziyan bildirmesine neden olacağını söylemişti.

AO World birinci yarı sonuçlarını açıklarken “Mevcut ekonomik zorlukların farkında olmakla birlikte aralığın üst sınırına yakın olmayı bekliyoruz.” dedi. Ayrıca

2024 mali yılında orta vadeli maksadı olan %5 FAVÖK marjına ulaşacağını söyledi.

AO World, tekrar yapılandırma tedbirlerinin 2024 mali yılında yıllık en az 30 milyon sterlin tasarruf sağlamasını bekliyor ve Salı günü “maliyet tabanını piyasa koşullarına ve görünümüne göre ‘doğru boyutlandırmaya’ devam edeceğini” söyleyerek muhtemel diğer önlemlerin ipuçlarını verdi.

Bu ‘doğru boyutlandırma’, Ekim ayına kadar olan altı aylık devirde gelirin %17 azalarak 546 milyon sterline gerilemesine yol açtı. Düzeltilmiş FAVÖK 10 milyon sterlinden 9 milyon sterline gerilerken faaliyet ziyanı 3 milyon sterlinden 9 milyon sterline büyüdü. Net ziyan 12 milyon sterlin ile bir yıl evvel bildirilen 4 milyon sterlinden daha fazla oldu.

Bununla birlikte şirketin bilançosu üzerindeki baskının hafiflediğine dair açık işaretler vardı. Mevcut likidite Nisan sonundaki 50 milyon sterlinden 68 milyon sterline yükselirken net borç 19 milyon sterlin düzeyinde pek değişim göstermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu