Haber

Avrupa Parlamentosu İstanbul Sözleşmesi’ni onayladı

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği’nin İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ne katılımını onayladı. Böylece AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılım süreci altı yıl sonra tamamlanmış oldu.

Anlaşma, AB Yönetim Kurulu’nun onayını takiben AB müktesebatına dahil edilecek ve anlaşmayı onaylamayan üye ülkeler için bağlayıcı olacaktır.

AB, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenmesi ve çaba gösterilmesine ilişkin yasal olarak bağlayıcı ilk uluslararası belge olan İstanbul Sözleşmesi’ni 13 Haziran 2017’de imzaladı. Aralık 2022 itibarıyla tüm AB ülkeleri İstanbul Sözleşmesi’ni imzaladı ve 21 ülke parlamento onay sürecini tamamladı. Ancak Sözleşme, Macaristan, Slovakya, Letonya, Litvanya, Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti imzalamalarına rağmen meclisten geçmediği için yürürlüğe giremedi.

AB Adalet Divanı’nın 6 Ekim 2021 tarihli bilirkişi raporunda Avrupa Birliği’nin İstanbul Sözleşmesi’ni tüm üye devletlerin onayı olmadan onaylayabileceğini teyit etmesi sürecin seyrini değiştirdi. Adalet Divanı’nın raporunda, AB’nin Sözleşme’ye katılımı için uygun bağlamın sığınma ve suç davalarında hukuki işbirliği, AB kurumları ve kamu yönetiminin yükümlülükleri alanında olacağı belirtildi.


Kadın örgütleri Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto ettiFotoğraf: Erhan Demiralp/Depo Photos/abaca/picture Alliance

AP’den 6 ülkeye çağrı

Avrupa Parlamentosu üyeleri, AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımının üye ülkeleri sözleşmeyi onaylamaktan muaf tutmadığını vurgulayarak, sözleşmeyi henüz onaylamayan Bulgaristan, Çekya, Macaristan, Letonya, Litvanya ve Slovakya’yı parlamentoyu tamamlamaya çağırdı. gecikmeden onay süreci.

AP üyesi Polonyalı siyasetçi Łukasz Kohut, “Cinsiyete dayalı şiddet, Avrupa’nın en büyük çözülmemiş güncel sorunu. AB’de her üç kadından biri fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Bu yaklaşık 62 milyon kadın. Yeter artık” dedi. .

AP üyesi ve raportör Arba Kokalari şunları söyledi:

“AB, toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti durdurmak, mağdurları korumak ve failleri cezalandırmak için sözünden dönmeden harekete geçmeli ve harekete geçmelidir. AB’nin Avrupa’da kadınların güvenliği ve temel özgürlükleri için gerekli adımları nihayet atmasından çok memnunum. • Avrupa Parlamentosu neredeyse on yılını harcadı İstanbul Sözleşmesi’nin devam eden baskıların ardından şimdi onaylanması, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadele ve önleme standartlarını yükseltecektir.”

Türkiye çekildi

2011 yılında Avrupa Konseyi tarafından imzaya açılan İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddetin önlenmesinin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve ayrımcı uygulamaların sona erdirilmesini öngörüyor.

İstanbul Sözleşmesi’nin ilk imzacılarından biri olan Türkiye, 20 Mart 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile anlaşmadan çekildi ve söz konusu adım 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Muhalefet, sivil toplum kuruluşları ve kadın hakları savunucularının yanı sıra Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin yanı sıra birçok Avrupa ülkesi ve ABD’nin de yoğun tartışmalara neden olan bu adıma tepki gösterdi.

DW/TY, İngiltere

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

susurluk-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu