Ekonomi

Bakan Kurum: 8 ilde hasar tespit çalışmaları tamamlandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremin 52. gününde Hatay’da açıklamalarda bulundu.

Bakanın açıklaması şöyle:

Yeni konutlar için çalışıyoruz. Vatandaş, esnaf ve muhtarlarla şeffaf bir şekilde şehirlerle iç içe, onların öngörülerini ve fikirlerini aldığımız bir çalışma yürütüyoruz. Hatay’da 216 bini merkezlerde, 34 bini köylerde olmak üzere Hatay’da toplam 250 bin konutun yapım sürecini başlattık. 11 ilde afet bölgelerinde köy, il ve ilçe merkezlerinde 67 bin konutun yapım sürecini başlattık. TOKİ’ye uygun olarak süreci yürütüyoruz.

Nisan-Mayıs aylarında ihale edeceğimiz konut sayısını 319 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Köy, il ve ilçe merkezlerinde. Nisan-Mayıs aylarında Hatay merkezde 60 bin konutun ihalesini yapacağız. Akabinde belirlediğimiz rezerv alanlarında hem şehir içinde hem de şehir dışında 650 bin konutun etap etap üretim sürecini gerçekleştiriyor olacağız.

Bilimin ışığında şehrin ihtiyaçlarını içerecek bir anlayışla tüm şehrin dinamikleri ile buluşup fikir ve önerilerini aldık. Ulucami Habibi Neccar Camii’mizin yapım sürecini yine biz yürüteceğiz, bu noktada merkezle ilgili masterplan çalışması yapıyoruz. Tüm kültür varlıklarını restore edeceğiz. Bu anlayışla Roma köprülerini bile yeniden ayağa kaldıracak, yeniden ayağa kaldıracak, Hatay’ımızı yeniden ayağa kaldıracak çalışmalar yürütüyoruz. 20 yılda olduğu gibi Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, sözde durma anlayışıyla bu çalışmaları yürütüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu