Haber

Biden, Alabama seçim bölgelerinin yeniden tanımlanmasına ilişkin mahkeme kararından memnun

ABD Lideri Joe Biden, Yüksek Mahkeme’nin Alabama eyaletindeki seçim bölgelerini siyahi azınlıkların yaşadığı bölgeleri dikkate alarak yeniden belirleme kararını memnuniyetle karşıladı.

Joe Biden, seçim bölgelerinin yeniden çizilmesiyle eyaletteki siyahi azınlıklara daha aktif oy hakkı sağlanmasını amaçlayan mahkeme kararının, “ırka dayalı ayrımcılık yapılmaması gerektiği” yönündeki temel ilkeyi teyit ettiğini söyledi. “Bu hakkın kullanılmasında.

Başkan Biden, kendisinin ve Yardımcısı Kamala Harris’in “tüm Amerikalıların sesini konuşan” adil seçim bölgesi haritaları oluşturmak için Oy Verme Özgürlüğü Yasasını ve John Lewis Oy Haklarını Teşvik Yasasını geçirmeye devam edeceklerini vurguladı.

CNN’e göre eyaletin ilk siyah kadın Kongre Üyesi Demokrat Terri Sewell, Yüksek Mahkeme’nin kararının daha adil bir seçim haritasına yol açacağını değerlendirdi.

Mahkemenin 4’e karşı 5 oyla aldığı kararın, azınlığın oylarının seyreltildiği seçim haritalarına artık müsamaha gösterilmeyeceğini gösterdiğini belirten Sewell, bu kararı “büyük bir zafer” olarak nitelendirdi.

Alabama’nın 7 seçim bölgesinden altısı Cumhuriyetçiler tarafından temsil ediliyor.

Seçim haritasının yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünenler, siyah nüfusun eyaletin yüzde 27’sini oluşturmasına rağmen, siyahların 7. ilçeye “sıkışarak” sadece bir ilçede çoğunluk oluşturduğunu savunuyorlar.

Mevcut haritada 7. ilçe dışında kalan siyahi nüfusun 1., 2. ve 3. seçim çevresinde azınlığa ayrıldığı görülüyor.

Yüksek Mahkeme dün, alt mahkemenin siyahların çoğunlukta olduğu ikinci bir seçim bölgesi oluşturmak için seçim haritasını yeniden çizme kararını oyladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu