Ekonomi

Biden, borç limiti krizinde Cumhuriyetçileri suçladı

Biden, “Amerika’ya Yatırım” konulu toplantının açılışında bu sabah açıklanan istihdam raporundan uygun haberlerin geldiğine işaret ederek, geçen ay 250 binin üzerinde istihdam artışı kaydedildiğini hatırlattı.

İşsizlik oranının yüzde 3,4 ile 50 yılın en düşük seviyesi olduğuna işaret eden Biden, siyahilerin işsizlik oranının rekor düşük seviyeye gerilediğini söyledi.

9 aydır üst üste düşen enflasyonun geçen yazdan bu yana yüzde 40 düştüğünü vurgulayan Biden, “Elbette daha çok işimiz var ama doğru yolda ilerliyoruz.” dedi.

“Amerika’ya Yatırım” programından bahseden Biden, bu bahiste ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Biden, önümüzdeki 10 yılda bütçe açığını yaklaşık 3 trilyon dolar azaltmayı hedefleyen bütçe teklifine de değinerek, bazı Cumhuriyetçilerin taleplerinin kabul edilmemesi halinde ülkeyi temerrüde düşürmekle tehdit ettiğini hatırlattı.

Biden, Kongre liderlerine önümüzdeki hafta temerrüde düşmemelerini söyleyeceğini söyleyerek, harcamaları nerede kısacakları ve vergi sistemini nasıl adil bir noktaya getirecekleri gibi konuları tartışabileceklerini ancak bunun “borç temerrüdü tehdidi” olduğunu sözlerine ekledi. altındayapılmaması gerektiğini vurguladı.

Biden, ülkede son iki yılda büyük ilerleme kaydettiklerini belirterek, tüm gelişmelerin ardından bütçe limiti çıkmazının Kongre’deki “MAGA Cumhuriyetçiler” tarafından yönlendirilen “uydurma bir kriz” olduğunu savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu