Ekonomi

Çin’de TÜFE yükselirken, ÜFE düştü

Çin’de fabrika çıkış fiyatları, Kasım ayının ikinci ayında yıllık bazda düşerken, tüketici enflasyonu yavaşlayarak, zayıf ekonomik aktiviteye ve yumuşak talebe işaret etti.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) Cuma günü yayınladığı bilgilere göre, üretici fiyat endeksi (ÜFE) bir yıl öncesine göre yüzde 1,3 düştü. Çin’in ana enflasyon göstergesi olan tüketici fiyatları endeksi (TÜFE), Kasım ayında yıllık yüzde 1,6 düştü. Arttı.

Verilere göre, gıda fiyatları Ekim’deki yüzde 0,1’lik artışı tersine çevirerek aylık bazda yüzde 0,8 gerileyerek aylık tüketici enflasyonunu yaklaşık 0,14 puan aşağı çekti.

Çin’de temel etlerden biri olan domuz eti fiyatı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 düştü. NBS’de kıdemli bir istatistikçi olan Dong Lijuan, yetkililerin son aylarda merkezi rezervlerden domuz eti saldığını ve domuz eti üretiminin artmaya devam ettiğini söyledi. Ancak domuz eti fiyatları, bir önceki aya göre 17,4 puan düşüşle yıllık bazda yüzde 34,4 arttı.

Çin Halk Bankası, tüketici enflasyonunun gelecek yıl ılımlı kalmasını beklediğini söyledi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki büyüme, küresel talep dalgalanırken büyük ölçüde uzlaşmaz COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle bu yıl duraksıyor. Geçen ay, COVID vakalarının sayısı tarihi zirvelere ulaşarak yaygın kilitlenmelere ve hareket kısıtlamalarına yol açtı.

Ekonomistler, merkez bankalarının enflasyonu dizginlemeye yönelik agresif hamlelerinin ardından dünya ticareti keskin bir şekilde gerilediğinden, ekonomistlerin ihracatın daha da düşeceğini iddia etmesiyle, ihracat ve ithalat Kasım ayında iki buçuk yılın en büyük daralmasını yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu