Haber

Deprem soruşturmalarında 2 bin 825 şüpheli hakkında işlem yapıldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, deprem bölgesinde yıkılan veya yapılaşmaya aykırı olarak değiştirilen binalarla ilgili yürütülen soruşturmalarda 2 bin 825 şüpheli hakkında işlem başlatıldığını, bunlardan 267’sinin tutuklandığını, 984’ünün ise adliyeye sevk edildiğini belirtti. Adli incelemeye.

Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremin üzerinden 1 yıl geçtiğini hatırlatarak, ailelerine ve millete başsağlığı, depremde hayatını kaybedenlere sabır diledi.

Deprem anına ait delillerin tespiti için bölgeye 1000’e yakın hakim ve savcı, 984 bilirkişi, 538 isimli tıp uzmanı ve diğer illerden 8 bin 951 adliye çalışanını bölgeye görevlendirdiklerini belirten Tunç, deprem anına kadar delilleri tespit edecek tüm delilleri muhafaza ettiklerini söyledi. Yıkılan her bina için bilirkişi incelemesinin temelini oluşturur.

Depremden etkilenen illerde idare mahkemelerinde depremle ilgili 54 bin 436 dava açıldığı bilgisini paylaşan Tunç, şöyle konuştu:

“Deprem bölgesinde yıkılan veya imara aykırı olarak değiştirilen binalarla ilgili yürütülen cezai soruşturmalarda 2 bin 825 şüpheli hakkında süreç başlatıldı, bu kişilerden 267’si hakkında yakalama kararı, 984’ü hakkında ise adli kontrol kararı devam ediyor. devam ediyor. Yürütülen cezai soruşturmalar sonucunda bugüne kadar 369 iddianame ve ceza davası açılmış olup, bunlardan 275’i kabul edilmiş olup, 94 iddianamenin değerlendirme süreci devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu