Ekonomi

Devlet erkanı Ata’nın huzuruna çıktı

Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM’nin açılış yıldönümü anısına çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, çeşitli tören ve etkinliklerle kutlanıyor.

İlk tören Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’un katılımıyla Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirildi.

TBMM Başkanı Şentop, Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu. Ardından Şentop ve devlet görevlileri saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı söylendi.

Törene Şentop’un yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri ve milletvekilleri katıldı.

Aslan Yolu’nda yürüdüler

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindeki heyet, Aslanlı Yolu’ndan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine geldi.

TBMM Başkanı Şentop’un mozoleye çelenk koymasının ardından heyet ile birlikte saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne giden Şentop, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Dünyadaki saygın varlığından gurur duyduğumuz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı vesilesiyle buradayız. Yüce Meclisimizin açılış gününde milletimizi temsil etmekten onur duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti milletimizin emin ellerinde ilelebet devam edecektir.Kimsenin şüphesi olmasın Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de bire bir ruhla kurulmuştur. varlığımız bayramımız altında.Ruhunuz şad olsun.”

Birinci Meclis’te ikinci tören

Anıtkabir’deki törenin ardından Ulus’taki 1. Meclis Binası’nda tören düzenlendi.

haber-kose.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu