Haber

Efes Selçuk’ta Pazar Atıkları Kompost Gübresine Dönüştürülecek

Efes Selçuk Belediyesi, “Pazardan Doğaya” Projesi ile piyasadan gelen yeşil atıkları kompost gübreye dönüştürüyor. İlk kez Çarşamba Pazarı’nda başlayan uygulama ile Pazar esnafının konteynerlere attığı yeşil atıklar kompost gübresine dönüştürülerek üretici olan Pazar esnafına verilecek.

Tarım kenti Efes Selçuk’ta doğa ve üretici dostu yeni bir proje hayata geçirildi. Çarşamba Pazarı esnafının beğeniyle karşıladığı proje doğaya ve üreticiye katkı sağlayacak. Kompostlaşan atıklarla çöp miktarı azaltılacak ve “Pazardan Doğaya” Projesi ile üreticiye takviye yapılacak. Sağlanan çevre döngüsü ile hem üretici hem de doğa kazanacaktır.

Konuyla ilgili bilgi veren Efes Selçuk Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Bilal Kılıç; “Sebze ve meyve atıklarının geri dönüşümü için bir çalışma başlattık. Bundan yola çıkarak Çarşamba Pazarı girişine iki adet geri dönüşüm konteyneri yerleştirdik. Bundan sonra pazarlamacılarımız atıklarını bu geri dönüşüm konteynerlerine atacak, biz de kompost gübreye çevirerek üretime kazandıracağız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haberaltinozu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu