Ekonomi

Ekmeğin maliyeti ne kadar olacak? Son dakika açıklaması

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, temmuz ayında yapılacak müzakereler sonucunda ekmeğin kilogram fiyatının 35,5 lirayı geçmeyeceğini, hububat fiyatının ise 10 liraya çıkmayacağını düşündüğünü belirtti.

Balcı, Federasyon Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında ekmek fiyatlarına ilişkin tartışmaları değerlendirdi.

10 LİRA OLMAK MÜMKÜN DEĞİL

Ekmek fiyatlarına ilişkin yetkisiz kişilerin yaptığı açıklamaların kamuoyunda ve piyasada yanlış anlamalara yol açtığını belirten Balcı, haziran ayında ekmeğe zam öngörmediklerini bildirdi. Balcı, “Ekmeğin 10 lira olması söz konusu değil” dedi. söz konusu.

Ekmeğin maliyetinde un, personel ve diğer işletme maliyetlerinin belirleyici olduğuna işaret eden Balcı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ekmeğe 350 lira gibi uygun fiyatla un verme uygulamasına son verildiğini, taban fiyattaki artışın devam ettiğini söyledi. temmuz ayının prestiji de yansıtılacaktır.

Şu anda piyasada un fiyatının poşet başına 520 lira olarak düzenlendiğini vurgulayan Balcı, şunları kaydetti:

“İşletme giderlerinde en az yüzde 55-60 artış oldu. Ekmek fiyatlarında değişiklik şarttı, mutlaka değişiklik yapmamız gerekiyor. Çünkü fırıncılarımızın ekmek üretmesi gerekiyor. Aynı şekilde kaliteli ekmek üretmeleri gerekiyor. Ancak ekmek temel gıda maddesi olduğu için uygun fiyatlı olması gerekiyor.” En iyi fiyat belirlenmeli. Biz hep bu yolu izledik ve buna göre hareket ettik.”

– “Kilogram fiyatının 35,5 lirayı geçmeyeceğini düşünüyorum”

Balcı, temmuz ayında illerin kademeli olarak yeni fiyata geçebileceğini belirterek, “Şimdiye kadar ekmek fiyatı net belirlendiyse biz de ona göre maliyeti hesaplayıp ekmeğe yansıtacağız ama Türkiye geneline baktığımızda. , Maksimum kilogram fiyatının 35,5 lirayı geçmeyeceğini düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Balcı, sektörün sorunlarına da değinerek, bazı zincir mağazaların ekmekle ilgili yönetmeliğe uymadığını, bu konuda Ticaret Bakanlığı ile görüşeceklerini, cezaların yetersiz kalması durumunda değerlendirmek isteyeceklerini sözlerine ekledi. ve olumsuzlukları ortadan kaldırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu