Teknoloji

Elon Musk tarih yazdı: İnsan beyni çiplenecek

Elon Musk’ın insan beynine yerleştirilecek bir çip sayesinde bilgisayarların ortasında insanlarla doğrudan temas kurmak için yola çıkan Neuralink projesi, 2020 yılında hayvanlar üzerinde test edildi.

İnsanları ve bilgisayarları birbirine bağlamak için ultra yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine arayüzleri geliştirmek isteyen Neuralink, beyin bozukluklarının tedavi edilmesine, insan beyninin korunmasına ve geliştirilmesine ve nihayetinde insanların yapay zeka ile bağlanmasına yardımcı olacaktır.

İnsan testi başlıyor

Elon Musk, şirketin geliştirdiği beyin çiplerinin insanlar üzerinde test edileceğini daha önce duyurmuştu. Geçtiğimiz haftalarda ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) gerekli onaylar alındı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Elon Musk, insan beynine çip yerleştirilmesine yönelik testlerin bu yıl bitmeden başlayacağını duyurdu.

Elon Musk, gelecekte körlük ve depresyon gibi hastalıkların, implantları beynin daha derinlerine yerleştirmeyi başarmaları halinde Neuralink ile tedavi edilebileceğini savunuyor.

devrekani-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu