Haber

Florida Valisi Ron DeSantis, 2024 Başkanlık Seçimindeki Adaylığını Geri Çekti

ABD’de Florida Valisi Ron DeSantis, 2024 başkanlık seçimi adaylığından çekildiğini duyurdu.

DESANTIS: ANLAŞMAZLIKLARIMIZ VAR AMA BİDEN’IN BAŞINDA TRUMP OLDUĞU AÇIK

Cumhuriyetçi DeSantis, çekilme kararını sosyal medya hesabı X’te paylaştığı bir görselle duyurdu. Cumhuriyetçilerin eski ABD Başkanı Donald Trump’a bir şans daha vermek istediklerinin açık olduğunu kaydeden DeSantis, “Donald Trump ile bazı anlaşmazlıklarımız vardı. Kovid-19 salgını ve Antony Fauci’yi tercih etmesi. Ancak Trump, mevcut lider Joe Biden’dan üstün.” Öyle olduğu açıktır.” sözlerini kullandı.

Ron DeSantis

CUMHURİYET ADAYINA DESTEK VERECEK

DeSantis, daha önce Cumhuriyetçi adayı destekleme sözü verdiğini ve sözünü tutacağını belirtti. Başarılı olamayacağını, seçmenlerin daha fazla zamanını ve kaynağını almayacağını düşünen DeSantis, 2024 başkanlık seçimleri adaylığından çekildiğini duyurdu.

Donald Trump

NİKKİ HALEY VE TRUMP KALDI

Cumhuriyetçi Parti Liderliği adaylığı için 5 aday vardı ancak bunlardan DeSantis’in de aralarında bulunduğu 3’ü ilk hafta çekilip Trump’ı destekleyeceğini açıkladı. Geriye yalnızca ABD’nin eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley ve Trump kalıyor.

Nikki Haley

ABD’DE SEÇİMLER NE ZAMAN?

ABD’de bir sonraki ön seçimler 23 Ocak’ta New Hampshire eyaletinde yapılacak ve ön seçim süreci 8 Haziran’a kadar sürecek.

Temmuz ve ağustos aylarında yapılacak parti kongrelerinde hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti, cumhurbaşkanlığı seçimleri için resmi adaylarını belirleyecek.

5 Kasım’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacak aday, 20 Ocak 2025’te koltuğuna oturacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu