Ekonomi

FTSE 100 kurumsal haberlerin desteğiyle yeni zirvesine ulaştı

İngiltere’nin önde gelen borsa endeksi FTSE 100, olumlu kurumsal güncellemelerin yükselişine katkıda bulunmasıyla bugün üst üste beşinci seansta rekor kıran performansını sürdürdü. Orta ölçekli şirketlerin oluşturduğu FTSE 250 ise %1,3’lük bir artışla son on üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu artış kısmen, ABD doları karşısında son iki haftanın en yüksek seviyesine ulaşan İngiliz sterlininin güçlenmesinden kaynaklandı.

MUFG’den analistler, poundun dolar karşısında 1,2000 seviyelerine yükselmesinin, bölgedeki enerji fiyat şokunun olumsuz etkisinin azaldığının bir işareti olduğunu belirtti. FTSE 100’ün sterlinle olan genel ters ilişkisine rağmen – çünkü onu oluşturan şirketlerin çoğu gelirlerini dolar cinsinden elde ediyor ve karlarını sterlin cinsinden bildiriyor – bugünkü seansta mavi çip endeksi %0,1 artış gösterdi. Günün erken saatlerinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8,189.14 puana ulaştı. Endeks son dokuz seansın sekizinde yükseliş kaydetti.

İngiliz hisse senetlerinin son dönemdeki performansı, küresel benzerlerinin gerisinde kaldığı bir dönemin ardından önemli bir dönüşe işaret ediyor. Enflasyonun kontrol altına alınabileceğine dair işaretler ve ekonomik toparlanma yatırımcıların dikkatini çekiyor. ABD Merkez Bankası’nın bu yılki faiz indirimlerine ilişkin zaman çizelgesi konusunda hala ihtiyatlı olunsa da, İngiltere Merkez Bankası’nın Ağustos ayından itibaren faiz oranlarını potansiyel olarak düşüreceği beklentisi hakim.

Bireysel şirketler açısından, Johannesburg Borsası’nda JSE:AGLJ olarak işlem gören Anglo American, New York Borsası’nda NYSE:BHP olarak işlem gören BHP Group’un Anglo American’ın geçen hafta 39 milyar dolarlık teklifi reddetmesinin ardından daha iyi bir teklif düşündüğü haberinin ardından hisselerinin %4,0 yükseldiğini gördü.

Sigortacı Prudential da Hong Kong merkezli rakibi AIA Group’un olumlu performans raporunun ardından %2,4’lük bir hisse fiyatı artışı yaşadı. Ayrıca, Frasers Group hisse geri alım programını açıkladı ve bu da hisselerinde %3,1’lik bir artışa yol açtı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Diğer taraftan, NASDAQ’ta NASDAQ:JD olarak işlem gören JD Sports, Barclays analistlerinin moda perakendecisinin notunu düşürmesinin ardından hisselerinin %3,0 oranında düştüğünü gördü. Londra Borsası’nda LON:PFC olarak işlem gören Petrofac, bir grup not sahibinin 300 milyon dolarlık kredi limiti teklifi ve şirketin tüm yıl sonuçlarının açıklanmasını 31 Mayıs’a erteleme kararının ardından %34,1 düşerek rekor seviyeye geriledi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu