Ekonomi

IMF başkanı, Ukrayna ekonomisinde bu yıl kademeli bir toparlanma beklendiğini söyledi

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, Ukrayna’nın yeni bir program kapsamında IMF’den “büyük” bir takviye alabileceğini belirterek, Ukrayna ekonomisinde bu yıl kademeli bir toparlanma beklendiğini söyledi.

Georgieva, Ukrayna ziyaretinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky, Başbakan Denis Shmygal, Maliye Bakanı Sergey Marchenko ve Merkez Bankası Andriy Pyshnyy ile görüştüğünü ifade etti.

Sivil toplum, parlamento, özel sektör ve iş dünyası temsilcilerinden kadın liderlerle de görüştüğünü belirten Georgieva, “Ziyaret ve görüşmelerim sırasında çok büyük zorluklara rağmen işleyen bir ekonomi gördüm” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Georgieva, ülkede mağazaların açık olduğunu, hizmetlerin verildiğini ve insanların işlerinin başına gittiğini belirtti.

Devlet kurumları ve ekonomik kurumların çok iyi çalıştığına işaret eden Georgieva, bankacılık sisteminin de tamamen işlevsel olduğunu vurguladı.

Georgieva, “Kritik altyapıya yönelik saldırılara rağmen ekonomi uyum sağlıyor ve bu yıl boyunca kademeli bir ekonomik toparlanma bekleniyor.” dedi. sözünü kullandı.

IMF Ukrayna’ya ‘büyük’ ​​bir dayanak sağlayabilir

IMF’nin görüşmelerimde Ukrayna’yı desteklemeye devam etme taahhüdünü yineleyen Georgieva, “Uluslararası toplum, 2023 ve sonrasında ana finansman ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak da dahil olmak üzere Ukrayna’yı desteklemede hayati bir rol oynamaya devam edecek.” değerlendirmesini yaptı.

Georgieva, Ukrayna’daki savaşın yerel, bölgesel ve küresel ekonomi için geniş kapsamlı sonuçları olduğunu kaydetti.

Öte yandan IMF Lideri Georgieva, ziyaretinin ardından basına yaptığı açıklamada, Ukrayna makamlarının performansına göre “büyük” bir takviye sağlayabileceklerini söyledi.

Programın bileşenlerinin ve süresinin ne olacağı konusunda Ukraynalı yetkililerle görüşme sürecinde olduklarını belirten Georgieva, “Kesinlikle daha uzun bir dönemden bahsediyoruz çünkü Ukrayna politikasındaki zorlukların daha da artacağı açık. yakın zamanda kaybolmaz.” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna Başbakanı Denis Shmigal, dün IMF Lideri Georgieva ile görüşmesinin ardından, Ukrayna’nın en az 15 milyar dolarlık çok yıllı bir güçlendirme programı üzerinde anlaşmaya varmayı umduğunu söyledi.

haber-samsat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu