Haber

İsrail basını: FBI, Ebu Akile cinayetini soruşturma kararını Demokratların baskısı sonucu aldı

İsrail basını, ABD’nin, Amerika vatandaşı Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesiyle ilgili soruşturma başlatma kararının, Kongredeki Demokratların baskısı sonucu alındığını bildirdi.

Haaretz gazetesinin haberinde, Demokratların, ABD Federal Soruşturma Ofisine (FBI), Al Jazeera muhabiri Sevecen Ebu Akile’nin 11 Mayıs’ta işgal altındaki Batı Şeria’da öldürülmesiyle ilgili soruşturma başlatması konusunda benzeri görülmemiş bir baskı uyguladığı ve İsrail’e karşı sert bir tutum alınmasını istediği belirtildi.

Haberde, İsrail’de Binyamin Netanyahu liderliğinde yeni bir hükümetin kurulması arifesinde alınan bu kararın, Demokrat Parti ile İsrail arasındaki ilişkilerde yaşanacak değişimleri ortaya koyduğu ve iki ülkenin ilişkilerinin tarihinde bir dönüm noktası olduğu ifade edildi.

ABD Adalet Bakanlığının 14 Kasım’da Ebu Akile’nin ölümüyle ilgili FBI’ın soruşturma başlattığı konusunda İsrail Adalet Bakanlığını bilgilendirdiği bildirilmişti.

ABD’li Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu, Amerikan vatandaşı ve gazeteci Şirin Ebu Akile’nin vurularak öldürülmesine ait adalet ve hesap verebilirlik arayışında gecikmiş lakin gerekli ve değerli bir adımdır.” sözlerine yer vermişti.

Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesi

Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Ebu Akile (51), 11 Mayıs’ta İsrail güçlerinin Batı Şeria’da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Ebu Akile’nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

Gazeteci Ebu Akile’nin görev başında ve “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi tepkilere neden olmuştu.

Çok sayıda uluslararası kurumun soruşturma ve incelemelerinin vardığı sonuç, Ebu Akile’nin İsrail askerleri tarafından gaye alınarak öldürüldüğünü ortaya koymuştu.

Olayda sorumluluğunu tekraren inkar eden ve Filistinli silahlı kümeleri sorumlu tutan İsrail ordusu, memleketler arası yansıların akabinde 5 Eylül’de yayımladığı nihai raporunda, Ebu Akile’nin “yanlışlıkla İsrail ordusunun ateşiyle öldürülmüş olma olasılığının yüksek olduğunu” duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu