Ekonomi

Kripto yasa tasarısının bu hafta TBMM’ye sunulması bekleniyor

Investing.com – Türkiye’de bir süredir üzerinde çalışılan kripto yasa tasarısında sona gelindi. Tasarının bu hafta meclise sunulması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yılın başlarında konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak Türkiye’de kripto ticaretiyle ilgili teknik çalışmaların son aşamasına girildiğini ve sektöre bir standart getirmek için kapsamlı çalışmaların gerçekleştiğini ifade etmişti. Son gelişmelerde kripto taslağının tamamlanmasının ardından bu hafta meclis gündeminde yerini alacağı bildirildi.

InvestingPro kullanın, profesyoneller gibi kazanın! %20 indirim kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Kripto piyasasının SPK denetimine alınması bekleniyor

Hazırlanan kripto taslağıyla Türkiye’de bu alanda düzenleyici bir çerçeve oluşturulması planlanıyor. Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı kripto para platformları da bir süredir üzerinde çalışılan yasa kapsamına uyum için faaliyetlerini hızlandırdı. Bu kapsamda kripto platformlarının Sermaye Piyasası Kurulundan lisans alması ve bu şirketlerin denetiminin SPK nezdinde gerçekleşmesi muhtemel gözüküyor.

Bu bağlamda SPK, kripto platformlarında kullanıcılar adına tutulan kripto varlıkların ve nakit miktarlarının denetimini sağlayacak ve şirketler için belirlenecek olan sermaye yeterliliği durumunu kontrol edecek. Düzenleyici kurumun ayrıca kripto şirketlerinin olası aykırı faaliyetlerinin tespit edilmesi durumunda yaptırım ve ceza uygulama yetkisine de sahip olması bekleniyor.

Bunun yanında şimdiye kadar sunulan bilgilere göre SPK’nin ayrıca kripto varlık satışı ve dağıtımı konusunda da yetki sahibi olacağı biliniyor.

Türkiye’nin gri listeden çıkması için bir gereklilik

Türkiye’de kripto yasa taslağına yönelik çalışmalar, ülkenin gri listeden çıkmasında kritik öneme sahip.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önceki açıklamalarında Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından gri listeye alınmasının ardından bu listeden çıkmak için kripto yasasının yürürlüğe alınmasının son derece önemli olduğu üzerinde durmuştu.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Mevcut durumda Türkiye’de kripto piyasasına yönelik asgari düzeyde düzenlemeler bulunuyor. Bunlar arasında öne çıkan yönetmelik, TCMB’nin kripto para birimlerini bir ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklaması oldu. Diğer yandan Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kara para aklama ve terörizmin finansmanını önleme kapsamında ülkede faaliyet gösteren kripto platformları için müşteri tanıma (KYC) uygulamasını zorunlu kılıyor.

Türkiye, dünya genelinde en yüksek kripto para işlem hacmine sahip ülkelerden biri olarak önemli bir pazar konumunda. Bu hafta meclis gündeminde yer alması beklenen kripto yasa tasarısıyla ilgili detayların ortaya çıkması ve tasarının yasalaşması durumu da sektör üzerinde önemli bir etkiye neden olabilir.

haber-cifteler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu