Haber

MHP Genel Başkan Yardımcısı Özdemir’den Kayseri’de yatay mimari vurgusu

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir, kat yüksekliği ortalaması 8,2 ile Türkiye’de birinci sırada yer alan Kayseri’nin yatay mimariye geçmesi gerektiğini söyledi.

Özdemir, Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi’nde 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin Kayseri’ye etkileri konusunda meslek odalarının düzenlediği toplantıya katıldı.

Burada konuşan Özdemir, böyle bir felaket karşısında devletin ve hükümetin yaraları çok kısa sürede sarmak için tüm imkanlarını seferber ettiğini vurguladı.

Kayseri’de depremden etkilenen 40 binden fazla vatandaşın geçici olarak ikamet ettiğini anlatan Özdemir, bu yaraları en kısa sürede saracaklarını ve bölgenin tekrar ayağa kalkması için üzerlerine düşen sorumluluğu birlikte yerine getireceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem öncesinde atıfta bulunduğu ve hükümetin uyguladığı tedbirlerin başında gelen yatay yapılaşmanın artık önünün açılması gerektiğine işaret eden Özdemir, şunları kaydetti:

“Bu anlamda maalesef Kayseri olarak iyi durumda değiliz. Çünkü Türkiye İstatistik Kurumu verilerine baktığımızda Kayseri şu anda kat yüksekliği bakımından Türkiye’de birinci sırada. Kayseri’de ortalama kat yüksekliği 8.2 dir.Türkiye’deki diğer şehirlere göre daha yüksektir Kat yüksekliği 5 ise burada Kayserili vatandaşlarımızın asfaltlanacak yüksek katlardan vazgeçilerek daha sağlıklı koşullarda yaşayacakları alanların belirlenmesinde yarar vardır. yatay mimarinin önünü açmak, yatay mimariyi teşvik etmek ve yatay mimariye geçmek.Mahallelerdeki bu kentsel dönüşüm projelerinin, yapılan hasar tespit değerlendirmeleri ve Kayseri’deki diğer fay hatlarının durumuna göre belirlenerek ele alınması önemlidir.”

Kayseri’de faaliyet gösteren ve beton satışı yapan bazı firmaların inşaatlara uygun olmayan standart ve kalitede beton sattığı tezine değinen Özdemir, soruşturma açılmasını ve sonucun nerede biterse bitsin şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmasını istedi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu