Haber

Norveç, Ukraynalı mültecilere yardım etmek için yeni önlemler alıyor

OSLO, 25 Ekim (Xinhua) — Norveç hükümeti, ülkede sayıları giderek artan Ukraynalı mültecilerin barınma ve iş bulmasına yardımcı olmak için yeni önlemler aldığını duyurdu.

Norveç Adalet ve Kamu Güvenliği Bakanı Emilie Enger Mehl, Salı günü yaptığı açıklamada, “Yazın ardından Norveç’e gelen Ukraynalıların sayısı arttı. Son sekiz haftada buraya gelenlerin sayısı, gelenlerin toplamından fazla. diğer İskandinav ülkelerine gitti.”

2022’de Rusya-Ukrayna ihtilafının patlak vermesinden bu yana, 65.000’den fazla yerinden edilmiş Ukrayna vatandaşı Norveç’e sığındı. Bunlardan 29.000’i bu yıl geldi. Mehl, bu durumun özellikle barınma, dil eğitimi ve hizmetler gibi alanlarda belediyelerin kaynaklarını zorladığını söyledi.

Bakan, Norveç Göçmenlik Müdürlüğü’nün 2.000 ila 3.000 ilave mülteci kabul yeri açmayı planladığını belirtti.

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Katılım Bakanı Tonje Brenna, eylül ayında yerinden edilen 542 Ukraynalının iş bulduğunu vurguladı.

Brenna, başlangıç ​​programı kapsamında lise eğitimi alan Ukraynalılara haftada en az 15 saat iş odaklı eğitim verilmesi gerektiğini kaydederek, hükümetin Norveç’te eğitim için dijital bir sistem önerdiğini sözlerine ekledi.

habereceabat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu