Haber

Sağlık Bakanı Koca, depremden kurtarılan afetzedelerle buluştu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6 Şubat depreminin 261’inci saatinde sağlık çalışanları ve enkazdan kurtarılan 2 afetzedeyle görüştü.

Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 Şubat’ta açılışı yapılan Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık çalışanlarını ziyaret ederek depremde yaşadıklarını dinledi.

Koca, Antakya’da daha sonra depremde yıkılan özel bir hastanenin enkazından 261’inci saatte kurtarılan Mustafa Avcı ve Mehmet Ali Şakiroğulları ve aileleriyle bir araya gelerek bir süre sohbet etti.

Koca, burada yaptığı açıklamada, 6 Şubat depreminin üzerinden 1 yıl geçtiğini hatırlattı.

Felaketin ilk yılında sağlık çalışanları ile görüştüklerini belirten Koca, şöyle devam etti:

“Elbette yapılanların ve yapılmayanların hiçbir değerinin olmadığı bir dönemdeyiz çünkü on binlerce canımızı kaybettik. Bugün, sadece bir yıl önce kaybettiklerimizin acısını anmak için bir araya geldik. Allah milletimize ve insanlığa böyle felaketler yaşatmasın. Kaybettiklerimize Allah’tan rahmet, hepimize sabır diliyorum.”

Enkaz altında 261 saati nasıl geçirdiklerini anlattılar

Depremin 261’inci saatinde enkaz altından kurtarılan laboratuvar teknisyeni Mustafa Avcı, depremden 3 saat önce eşinin doğumu için özel bir hastaneye geldiklerini ve orada depreme yakalandıklarını belirtti.

Kendisinin ve Mehmet Ali Şakiroğulları’nın 11 gün boyunca enkazda kaldıklarını hatırlatan Avcı, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Mehmet Ali’nin yüzünü hiç görmedim. Enkazdayken çocuklarımız hakkında konuştuk. Kaderimizin böyle olmasına çok üzüldük. Çocuğumu sadece bir kez, depremden yarım saat önce kucağıma almıştım. ve ben o an yüzünü bile hatırlayamadım. Çok üzgündük, çaresizdik öncelikle. 1-2 saat ne yapacağımızı anlayamadık. O sırada Mehmet Ali ile ne yapacağımızı konuştuk. nasıl yaparız, sesimizi nasıl duyururuz. 2-3 gün içinde yardıma geleceklerini düşünüyorduk ama zaman geçtikçe umutlarımız azaldı. Zaman geçtikçe susuzluk ve açlık başladı. 7. günden sonra böbreğimi kaybettim ve ailem. Kaybettiğimi sanıyordum. Mehmet Ali daha umutluydu. Mehmet Ali beni en son aradığında ‘Çıkış noktası var mı?’ “Biz aradık.”

Avcı’yla aynı anda aynı enkazdan kurtarılan Mehmet Ali Şakiroğulları ise umudunu hiç kaybetmediğini söyledi.

Şakiroğulları, yaşadıkları sayesinde Allah’ın rahmetinden umudun kesilemeyeceğini bir kez daha gördüğünü belirterek, “Bu 11 gün boyunca kendimi o kadar dinç ve kararlı hissettim ki, ‘Buradan çıkmam lazım’ dedim hep. Annemin, sevdiklerimin yanına gitmeliyim’ dedim ve hiçbir zaman umudumu kaybetmedim. Ne olursa olsun.” “Hiçbir zaman çabamı yitirmiyorum. Enkaz başında, hastane başında bekleyen herkese çok teşekkür ederim. Umudunuzu asla kaybetmeyin, imkansızda bile bir ihtimal var, çaresizliği orada gördüm ama çok şükür atlattım.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu