Haber

Siirt’te içme suyu sorununa sondajlarla çözüm

Siirt’te sıcaklık artışı ve debideki azalmanın analiz edilebilmesi için 3 adet sondaj ile içme suyu sorunu analiz edilecektir.

Siirt merkez, Kurtalan ve Tillo ilçeleri, Kayabağlar, Atabagi ve Gökçebağ ilçeleri ile bazı köylerde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yaz aylarında içme suyu tüketimi nedeniyle mevsimsel içme suyu sorunu yaşanıyor. Bu sorunun analizi için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Siirt Belediyesi tarafından üretimi sürdürülen 3 adet içme suyu sondaj çalışmasında sona gelinmiştir.

Alternatif su kaynakları ile ilgili çalışmalar devam ederken, Hesko ana kaynağında 3 adet sondaj çalışması tamamlanma aşamasına gelmiştir. Siirt’teki su sorununun çözümü için Hesko su kaynağının bulunduğu bölgede açılacak 3 sondaj kuyusundan elde edilecek su sisteme dahil edilerek su sorunu olan bölgelerin ihtiyacı karşılanacak.

Devlet Su İşleri tarafından yapımı sürdürülen 3 adet Siirt Hesko havzası içmesuyu sondaj kuyusu inşaat, mekanik ve elektrik işleri tamamlanma aşamasına gelmiştir. Toplamda her biri 120 metre derinliğinde 3 adet sondaj kuyusu imalatı tamamlanmış, kuyulara 3 adet pompa indirilmiş, sınır bağlantı vanaları ve toplama havuzu iletim sınır imalatları tamamlanmıştır. Ayrıca güç limitleri ve trafo imalatları da tamamlanma aşamasına gelmiş olup, hat kontak vanalarının da tamamlanması ile en kısa sürede su temin hududuna gerekli temaslar yapılarak Hesko hududuna büyük ölçüde destek ve su sağlanacaktır. akış sağlanacaktır.

Siirt Belediyesi, su sorunu olan bölgelerin sorunlarını çözmek ve ilin su yönünden geleceğini korumak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. – SİİRT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu