Haber

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’e karşı ihtiyati tedbir kararı çıkardı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Cüneyt Yüksel, Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Emrah Karayel, Anayasa Konseyi Üyesi ve AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan ve Cumhuriyet davası Güney Afrika, Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’e karşı. Açtığı “soykırım” davasında alınan ihtiyati tedbir kararına ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

“NETANYAHU SORUMLULUKTAN KAÇMAZ”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Cüneyt Yüksel, Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail aleyhine açılan davada aldığı ihtiyati tedbir kararının, Netanyahu ve soykırımın sorumlu yetkililerinin uluslararası nezdinde hesap vermekten kaçamayacağı anlamına geldiğini söyledi. kanun.

Türkiye Büyük Millet Meclisi heyeti olarak Lahey’deki davayı takip ettiklerini hatırlatan Yüksel, Uluslararası Adalet Divanı’nın aldığı ihtiyati tedbir kararının Türkiye tarafından memnuniyetle karşılandığını belirtti.

Cüneyt Yüksel, İsrail’in Gazze’ye insani yardım ulaştırmak ve sivil halkın temel ihtiyaçlarını karşılamak için acil ve etkili önlemler almasına karar verildiğini açıkladı.

“DURDURMAK DURDURMAK ŞART”

Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’in Gazze’deki soykırımı önlemek için her türlü tedbiri alması gerektiğine karar verdiğini belirten Yüksel, “Kararın tamamı değerlendirildiğinde Mahkeme tarafından zımni ateşkes hükmü çıkarılabilir. Çünkü belirtilen hükmün yerine getirilmesi için Alınan kararda ateşkesin tam ve doğru bir şekilde uygulanması aslında bir zorunluluk olarak ortaya çıkıyor.” değerlendirmesini yaptı.

“KALICI BARIŞ İÇİN ÇALIŞMALARA DEVAM EDECEĞİZ”

Milletvekili Cüneyt Yüksel, “Filistin davasına her platformda destek veren Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi ateşkesin tesisi ve adaletin hızla tesis edilmesi için Türkiye olarak çalışmaya devam edeceğiz.” diye vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu