Haber

Uzmanlara göre ekran bağımlılığı ergenlerde beyin yapısında değişikliklere yol açıyor.

Avustralya’daki Macquarie Üniversitesi’nde psikoloji alanında araştırma yapan Doç. Wayne Warburton, aşırı video oyunu oynamanın ergenlerin beyin yapısında olumsuz değişikliklere yol açtığı sonucuna vardıklarını söyledi.

ABC’nin haberine göre Dr. Warburton, Kovid-19’un kapanmasının ardından çocuklar ve gençler üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda, “ekran bağımlısı” olan ergenlerdeki saldırgan ve şiddet içeren davranışların nedeninin şundan kaynaklandığına inandıklarını belirtti: beyinlerinin prefrontal korteks bölgesindeki değişiklik.

Warburton, “ekran bağımlısı” olarak tanımladığı çocuk ve ergenlerin yüzde 10’unun tehlikeli derecede “oyun bağımlısı” olduğunu, yüzde 3’ünün ise daha belirgin düzeyde “oyun bağımlısı” olduğunu belirtti.

Ergenlerde görülen davranış bozukluklarının video oyunu oynama sonucunda beyinde meydana gelen değişikliklerden kaynaklandığını düşündüklerini belirten Warburton, “Prefrontal korteksteki bu değişiklikler ergenlerin duygularını kontrol etmelerini, yaptıklarına odaklanmalarını ve işleyişlerini sürdürmelerini engelliyor” dedi. çevrimdışı dünya.” söz konusu.

Aileleri tarafından zorla ekrandan uzaklaştırılan çocuklarda şiddet içeren davranışların daha sık görüldüğüne dikkat çeken Warburton, “Çok depresif, kaygılı ve bazen intihara meyilli çocuklar gördüm” dedi. Gözlemini paylaştı.

Video oyunları oynamanın beyindeki bağlantı ağlarını çok etkilediğini öne süren Warburton, genç beyinlerdeki değişimi tersine çevirmek için bir Alman araştırma merkeziyle çalıştıklarını söyledi.

Warburton, toplumdaki birçok çocuk ve gencin tehlikeli video oyunlarıyla vakit geçirdiğini söyledi. “Onlara duygularını nasıl kontrol edeceklerini ve çevrimdışı dünyada insanlarla nasıl iletişim kuracaklarını öğretmeye odaklanmalıyız.” söz konusu.

“Ekran bağımlılığının” sadece ekran karşısında geçirilen zamanla ölçülemeyeceğini söyleyen Warburton, asıl tehlikeli göstergenin ergenlerin okul, uyku ve sosyal ilgi alanları gibi yaşamlarına etki etmesiyle ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

Warburton, ergenleri savurgan alışkanlıklarından vazgeçirmek için bu konuda kendilerine yardımcı olunması gerektiğini belirterek, ekran karşısında geçirilen sürenin azaltılarak beyindeki değişikliklerin sağlıklı bir düzeye döndürülebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu