Haber

Van’da oteller kapılarını depremzedelere açtı

Türkiye iki büyük sarsıntıyla derinden sarsıldı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen iki depremin ardından Van halkı depremzedeler için seferber olurken, deprem bölgelerinden tahliye edilen depremzedeler için kentteki oteller kapılarını açtı.

Otellere yerleştirildiler

Başta Kahramanmaraş, Gaziantep ve Malatya olmak üzere deprem bölgesinden yüzlerce depremzede kentteki otellere yerleştirildi.

2011 yılında Van depremini yaşayan otel sahibi Bülent Harman, Kahramanmaraş merkezli iki depremin önceki depremlerden çok daha yıkıcı olduğunu söyledi.

Otelin depremden etkilenenlere kapılarını açtığını belirten Harman, şöyle konuştu: “Şu an itibariyle Gaziantep, Malatya, Diyarbakır ve Kahramanmaraş’tan misafirlerimiz var. 21 depremzedemizi otelde ağırladık. Arayıp gelecek 25 kişi daha var. Ne mutlu bize. Çadırlarda yönetilecek bir durum değil bu. • Depremden etkilenmeyen tüm illerde bu uygulama gündeme getirilmelidir.”söz konusu.

“İstanbul’dan Kahramanmaraş’taki evlerine giderken depreme yakalandık”

Ailesiyle Kahramanmaraş’tan gelen Ali Dönmez, İstanbul’dan Kahramanmaraş’a giderken otogarda depreme yakalandıklarını söyledi.

“Yaşadıklarımızı anlatamam, çok zordu”

Yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatan 62 yaşındaki Ahmet Aydın da şunları söyledi: “Gelinim ve çocuklarımla Gaziantep’ten geldim. Binamız 14 kattı. Evimiz 13. kattaydı. Öyle mi bilmiyoruz. Zor zamanlarımızda bizlere kucak açan Van halkına teşekkür ediyorum. Allah bir daha bu acıyı kimseye yaşatmasın.”söz konusu.

“Evden kaçarken beyin sarsıntısı ile sağa sola savrulduk”

İki ablası ve üç yeğeniyle Malatya’dan Van’a gelen Cemil Algedik, depremin etkisinden hâlâ kurtulamadıklarını söyledi. Deprem anındaki korku ve endişesini dile getiren Algedik, şunları söyledi: “Uykudayken beyin sarsıntısına yakalandık. Önce hafif sallandı sonra hızlandı. O an kaçmaya çalıştık ama her şey dökülmeye başladı. Büyük bir tedirginlik yaşadık. Düştük, kaydık, sola savrulduk ve tam kaçmaya çalışırken çocuk sesleri geliyordu herkes canını kurtarmaya çalışıyordu bu endişe psikolojimizi bozdu akrabalarımızla görüşemiyoruz çok sayıda akrabamız il dışına gitti biz buraya geldik hiçbir şey almadan. Allah Van halkından razı olsun.”terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu