Ekonomi

Yeni Evim işlemleri başladı

Milyonlarca kişiyi konut sahibi yapmayı hedefleyen Yeni Konut Finansmanı Programı yürürlüğe girdi. Bankalar kendilerine yapılan kredi başvurularını belirlenen kurallar çerçevesinde değerlendirecek. Kampanya kapsamında İstanbul’dan ev alacakların hane geliri en fazla 80 bin TL olarak belirlendi.

Yeni Konut projesi için finansman paketi Resmi Gazete’de yayımlanırken, aylık azami gelir üst sınırı da belirlendi. İnşaatı %100 tamamlanmış müteahhitlerin mülkiyetinde bulunan veya inşaatı devam eden ve inşaatı müteakip mülkiyetin müteahhide geçmesi ve gerekli izinlerin alınması şartıyla yapımı devam eden konut projelerine Yeni Konut Finansmanı sağlanacaktır. temin edilmiş ve finansman sağlayacak bankalar ile garanti sözleşmesi imzalanmış olup, müteahhitlerin mülkiyetinde olan veya inşaatı başlamadığı takdirde mülkiyeti müteahhitlere geçmek şartıyla yapımına başlanmamış konut projeleri, tamamlanmış. finansman sağlanabilir. Faiz oranları 0,69’dan başlayacak ve alınan konutlar beş yıl süreyle satılamayacak.

Konut finansmanından yararlanarak 15 yıl vadeli konut sahibi olmak isteyenler için azami net hane geliri de belirlendi. Buna göre birinci bölge için aylık azami 80 bin lira, ikinci bölge için 65 bin lira ve üçüncü bölge için 45 bin lira. 18 yaş üstü tüm vatandaşların yararlanabileceği kampanyada İstanbul 1. bölge, Ankara 2. bölge, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla, diğer illerin 3. bölgesi açıklandı.

MAKSİMUM VADE 15 YIL

Konut projesinde azami vade süresi 15 yıl olarak belirlenirken, Hazine katkısının sağlanması halinde aylık 15 yıllık eşit ödeme planı uygulanacak. Faiz oranları 2 milyon liraya kadar olan finansman için yüzde 0,69, 2-4 milyon lira arasındaki finansman tutarı için yüzde 0,79 ve 4-5 milyon lira arasındaki finansman bedeli için yüzde 0,99 olacak.

haberdarica.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu