Teknoloji

Zamanda 13,7 milyar yıl geriye gidiyoruz: Araştırmacılar büyüleyici bir harita yayınladı

Yaklaşık 13,7 milyar yıl önceki Büyük Patlama’dan sonra, ilk yıldızların ve galaksilerin oluşması muhtemelen birkaç yüz milyon yıl sürdü. Onların ışığı evrenin “Karanlık Çağlarını” sona erdirdi. Günümüzde James Webb Uzay Teleskobu gibi teleskoplar neredeyse bu döneme kadar geriye bakabilmektedir. Bunun nedeni, şimdiye kadar bu ilk galaksilerden gelen ışığın bize ulaşmasının uzun zaman almış olmasıdır. Büyük gökyüzü araştırmaları aynı zamanda elementin dağılımı, kozmosun büyük ölçekli yapıları ve evrimi hakkında sürekli olarak yeni bilgiler sağlar.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Brice Ménard “Dünyanın dört bir yanındaki astrofizikçiler bu verileri yıllardır analiz ediyor ve binlerce bilimsel makale ve keşif buna dayanıyor” diyor ve şöyle devam ediyor: “Fakat hiç kimse güzel, bilimsel açıdan doğru ve erişilebilir bir harita oluşturmaya zaman ayırmadı.” bilim insanı olmayanlara Amacımız “Ve herkese evrenin gerçekte nasıl olduğunu göstermek.”

İnteraktif haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

Hazırlanan interaktif harita, 20 yılı aşkın süredir devam eden bir gökyüzü araştırması olan Sloan Digital Sky Survey’den elde edilen verilere dayanıyor. Gökbilimciler, New Mexico’daki Apache Point Gözlemevi’ndeki 2,50 metrelik geniş açılı yansıtmalı teleskopu kullanarak her gece gökyüzünün farklı alanlarının fotoğraflarını çekiyor. Bu proje kapsamında milyonlarca galaksinin haritası çıkarıldı ve yeni harita bu galaksilerin yaklaşık 200.000’ini gösteriyor.

Etkileşimli harita, görünür evrenin yaklaşık on derece genişliğinde, yaklaşık 13,7 milyar ışık yılı uzağa uzanan, dolayısıyla gözlemlenebilir evrenin tüm derinliğini kaplayan koni biçimli bir bölümünü gösteriyor. Sanal yolculuk, haritanın alt kenarındaki mavimsi beyaz bir noktayla başlar; bu nokta Samanyolu’nu temsil eder.

Ménard, “Biz bu haritada piksel büyüklüğünde küçük bir noktayız; milyarlarca yıldız ve gezegenle birlikte tüm galaksimizi kastediyorum” diyor. Başlangıç ​​noktasının Samanyolu olması bizim bakış açımızdan kaynaklanmaktadır: Eğer başlangıç ​​noktası olarak başka bir galaksiyi seçseydik harita çok benzer olurdu. Çünkü Samanyolu’muz ne özeldir ne de evrende belirli bir yerde bulunmaktadır; coğrafi bir merkezi de yoktur.

Gökbilimciler kendi renk skalalarını geliştiriyor

Şimdi, uzayın derinliklerine doğru ilerledikçe, yakınlarda sayısız başka galaksinin, net filament benzeri yapılar oluşturan noktalar halinde olduğunu görüyoruz. Bunlar galaksilerin ve galaksi kümelerinin oluşturduğu kozmosun büyük yapılarını gösteriyor. Zamanda ne kadar geriye gidersek, bu büyük yapılar o kadar belirsiz hale geliyor.

Galaksi noktalarının renkleri kırmızıya kaymayı yansıtıyor. Evren, Büyük Patlama’dan bu yana genişlemeye devam ederken, uzaktaki nesnelerden yayılan radyasyon yol boyunca gerilir, ışığı daha uzun dalga boylarına dönüştürür ve böylece giderek daha fazla kırmızı ve ardından kızılötesi aralığa kayar.

Harita bu tür iki aşamalı değişimi gösteriyor: altta galaksiler, üstte daha uzaktaki, daha yaşlı kuasarlar. Aksi takdirde bu aktif galaksi çekirdeklerinin rengi görünür ışıkta artık görülemeyeceğinden, gökbilimciler bu haritada onlar için farklı bir ölçek kullandılar.

Büyük Patlama’dan sonra yayılan birincil radyasyon üst kenarda görülebiliyor. Bugün bu radyasyon o kadar uzatılmış ve “seyreltilmiş” ki, yalnızca kozmosta bulunan zayıf radyo radyasyonu – kozmik arka plan radyasyonu – olarak ölçülebiliyor. Bu aynı zamanda gözlemlenebilir dünyanın da sınırıdır. Galaksiler ve hatta daha uzaktaki nesneler bizim için görülemez çünkü onların ışıklarının bize ulaşması, evrenin daha önce ulaştığından daha uzun sürer.

Ménard, “Astronomik görüntülerde tek tek galaksileri veya belki de tüm grupları görmeye alışkınız” diyor ve ekliyor: “Fakat bu harita kozmosu tamamen farklı bir ölçekte gösteriyor. Galaksileri en derin derinliklerine kadar görselleştiriyoruz.”

tortum-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu