Teknoloji

İstedikten Sonra İmkansız Yoktur: Boynundan Aşağısı Tutmadığı Halde En Ünlü E-Sporculardan Biri Olan Adam

Bazıları ufacık bir aksilikte hayata tutunmak yerine düşmeyi tercih ediyor fakat o denli güçlü beşerler var ki onlar herkese ilham veriyor. Rocky Stoutenburgh da onlardan biri. Rocky, boynundan aşağısı tutmayan bir e-sporcu. Pekala, ellerini kullanmadan nasıl oyun oynayabiliyor dersiniz? Gelin, Rocky’nin namıdiğer RockyNoHands’in hayatını daha ayrıntılı ele alalım. İşte, Rocky’nin herkese ilham olacak hikâyesi!

19 yaşında sağlıklı bir gençken hayatı tepetaklak oldu.

22 Nisan 1987 tarihinde dünyaya gelen Rocky Stoutenburgh, Michigan’da büyüdü. Gençlik yıllarında görüntü oyunları oynamaya bayılan Rocky, daha sonra oyun dünyasına duyduğu ilgiyi kaybetti. 2006 yılında ise genç adamın başına şanssız bir olay geldi. 19 yaşındayken arkadaşları ile güreşirken başının üzerine düştü. Rocky hastaneye kaldırıldıktan sonra ona birtakım testler yapıldı ve genç adamın omurgasının önemli halde ziyan gördüğü ortaya çıktı.

Rocky kazadan sonra güzelleşebileceğini düşünüyordu.

Rocky’nin başında güreş kazasından sonra bir şişlik oluştu ve zamanla şişlik biraz indiği için Rocky iyileşeceğini düşünmeye başladı. Ancak çok geçmeden, fizik tedavi gören Rocky’nin felçli kalacağı ortaya çıktı. ‘Yaralanmamdan sonra televizyon izlemek veya pencereden dışarı bakmak dışında yapacak pek bir şeyim olmadı.’ diyen Rocky’nin hayatı neyse ki erkek kardeşi sayesinde değişti.

Erkek kardeşinin yönlendirmesi sayesinde ağzı ile video oyunu oynamaya başladı.

Rocky, artık yapacak bir şeyi olmadığı için kardeşi Andrew’un Xbox oyunları ile vakit geçirmesini izliyordu. Andrew bir gün internette gezinirken insanların ağızlarını kullanarak oyun oynamasına imkan tanıyan bir aygıt olduğunu keşfetti. Akabinde QuadStick ismindeki bu kumandayı kullanması konusunda Rocky’yi ikna etti. Böylelikle Rocky, bu aygıtı kullanarak Call of Duty ve Halo Wars üzere oyunları oynamaya başladı. Lakin beş yıl sonra kumandası bozulduğu için görüntü oyunlarını yine bıraktı. Ta ki yeni model bir FPS QuadStick piyasaya sürülene dek.

Çevrim içi görüntü oyunu yarışını kazandı.

Video oyunu meraklılarına yönelik çevrim içi bir müsabaka olduğunu keşfeden Rocky, bu fırsatı kaçırmak istemedi. Üstelik gözden kaçan yeteneklerin keşfedildiği bu yarışta onca yarışmacı ortasından seçileceğinden habersizdi. Hatta Rocky’nin performansına hayran kalan jüri, ağzı ile nasıl oyun oynayabildiğine hayret ettiler. Bu yarışma ona sadece para kazandırmadı. Luminosity Gaming isimli profesyonel e-spor organizasyonu ile sözleşme imzaladı ve böylece ‘ilk felçli oyuncu’ olarak anılmaya başladı.

İnsanlara ilham olacağı düşünülüyor.

Luminosity Gaming ve çok sayıda e-sporun sahibi olan Enthusiast Gaming’in CEO’su Adrian Montgomery, Rocky hakkında şunları söylüyor ‘Rocky katiyetle kaliteli bir oyuncu ve onun çok ilham verici bir öyküsü var. Bence o bir öncü ve başka insanlara oyuncu olmaları için ilham verebilir.’

Rocky Stoutenburgh şimdilerde RockyNoHands lakabı ile anılıyor.

Twitch’te canlı yayın yapmaya başlayan Rocky Stoutenburgh, kısa müddet içinde büyük bir izleyici kitlesine ulaştı ve RockyNoHands olarak anılmaya başladı. Birçok toplumsal medya platformunda yer almaya başladıktan sonra daha geniş kitlelere ulaşıp isminden kelam ettirmeyi başardı. Olağan Rocky’nin tek başarısı bu değil. Rocky, Fortnite görüntü oyununda iki Guinness Dünya Rekoru kırmayı başardı.

“İnsanları güldürmeyi seviyorum.”.

Rocky, toplumsal medya hesaplarında görüntü paylaşmakla kalmıyor. Birebir vakitte komik görüntüler ve skeçler de yayınlıyor. Giydiği komik kostümler ile de izleyenleri güldürmeyi başarıyor. Genç adamın Süpermen pelerini giyerek uçuyormuş üzere yaptığı bir görüntüsü bile var! Rocky, her vakit insanları güldürmeyi sevdiğini lisana getiriyor. Anlaşılan bu hususta hayli de iyi!

Yaptığı şeyi mecnunluk olarak görüyor.

Rocky Stoutenburgh, yayın hayatına büyük bir hevesle başladı: ‘Yayın yapmaya başladığınızda ve büyük e-spor takımlarını gördüğünüzde kendinizi ‘Bunun bir modülü olmak istiyorum.’ derken buluyorsunuz. Ama bunu kaldırabilmek delilik.’ diyor. Öbür tekerlekli sandalye kullanan oyuncularla da tanışma fırsatı bulan Rocky, diğerlerine tavsiyeler veriyor ve öyküsünü anlatıyor. Olumlu şeyler söylemenin aksilikleri uzaklaştırdığına inanan Rocky’nin insanlara umut ışığı olduğu da aşikâr.

Tam bir oyun tutkunu.

Rocky çok hasta olduğu zamanlarda bile oyun oynamaktan vazgeçmiyor: ‘Bayılacağımı hissettim, yeniden de sekiz saat boyunca oyun oynadım. Zira bu aklınızı öbür şeylerden uzaklaştırıyor. Kendinizi öteki bir dünyaya kaptırıyorsunuz, böylelikle gerçek hayattaki sıkıntılarınızı unutuyorsunuz.’ diyor. Rocky, hayattan kopmayarak insanlara ilham olmayı başardı ve uzun müddet daha bunu yapmaya devam edecek üzere duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu