Haber

İtalya açıklarında batan teknede 59 düzensiz göçmen hayatını kaybetti.

İtalya’nın güneyindeki Crotone kenti açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 59 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İtalyan İtfaiyesi (Vigili del Fuoco) Twitter hesabından, Crotone eyaletinin Steccato di Cutro kasabası açıklarında göçmenleri taşıyan teknenin batmasının ardından başlatılan kurtarma çalışmasının devam ettiği bilgisini paylaştı. bölgede 59 göçmenin cansız bedenine ulaşıldı.

İtalyan basınına yansıyan haberde, batan teknedeki Iraklı, Suriyeli, Afgan ve İranlı göçmenlerin sayısının 250 olduğu kaydedildi.

Bazı haberlerde göçmenlerle birlikte teknede bulunan bir insan kaçakçısının da İtalyan Mali Polisi ve jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

Haberde, aralarında bebek ve çocukların da bulunduğu düzensiz göçmenlerin hayatını kaybettiğinin sayısının 100’e ulaşacağı belirtilirken, 60 kişinin de kurtarıldığı belirtildi.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella yaptığı açıklamada, düzensiz göçmenlerin yaşadığı felaketten duyduğu üzüntüyü dile getirerek, uluslararası toplumu göçmen akınının ana nedenleri olan savaşları ve zulmü ortadan kaldırmak için güçlü bir taahhütte bulunmaya çağırdı.

Mattarella ayrıca Avrupa Birliği’ni göçü yönetme sorumluluğunu üstlenmeye çağırdı.

sefaatliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu