Haber

STK’ların deprem bölgesinde yardım seferberliği sürüyor

Sivil toplum kuruluşları (STK), Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen bölgelerde yaraların sarılması için insani yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Sorunlu Hareket, depremin ardından iki gruba ayrılarak yardım çalışmalarına başladı.

Gönüllülerin bir kısmı İstanbul’da bağış toplama faaliyetlerine katılırken, diğer grup ise Hatay Antakya’ya giderek arama kurtarma çalışmalarını güçlendirdi.

Arama kurtarma çalışmaları kapsamında bir vatandaşın enkazdan canlı olarak çıkarılmasına vesile olan hareketin mensupları daha sonra Malatya ve Adıyaman’a giderek mahallelilere gıda, temizlik, soba, odun ve kömür gibi çeşitli yardımlarda bulundu. kırsal köylerde ve çadır kentlerde yaşayan depremzedeler.

Mağdur Hareketi, deprem bölgesine 15 bin 605 modül giysi ve ayakkabı, 220 paket çocuk bezi, 600 kilo gıda, 6 bin şişe su, 167 koli hijyen malzemesi, 672 jeneratör, uzatma kablosu, çekiç, testere, kürek, demir ulaştırdı. makas ve beton kesiciler. alet, 355 adet battaniye/yorgan ve 1000 adet soba olmak üzere toplam 24.859 adet modül teslim edilmiştir.

Umuda Vuslat İnsani Yardım Derneği 6 tır yardım götürdü

Umuda Vuslat İnsani Yardım Derneği depremin ardından bölgeye taşınarak yardım çalışmalarına başladı.

Bağışçıların desteğiyle 2 tır gıda, 2 tır su ve 2 tır giyecek ulaştıran dernek, çalışanları ve gönüllüleri ile bölgedeki arama kurtarma çalışmalarını da pekiştirdi.

Hilal Derneği 4 tır yardım malzemesi teslim etti

Hilal Derneği, Hatay, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Elbistan ve Afşin gibi depremzedelerde hem arama kurtarma çalışmalarına destek verdi hem de depremzedelere insani yardımda bulundu.

Toplam 4 TIR’lık yardım malzemelerini Kahramanmaraş ve diğer afet bölgelerine ulaştıran dernek, depremzedelere şilte, su, çocuk bezi, mama, hazır yemek, kuru bakliyat, battaniye ve yorgan gibi çeşitli eserler dağıttı.

Gönüllü Sağlık Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Gönüllü Sağlık Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği deprem bölgesinde yardım faaliyetlerini ilk gününden bu yana sürdürüyor.

Dernek satın aldığı ısıtıcı, bakliyat, temel ihtiyaç malzemeleri ve 8 bin 100 adet battaniyeden oluşan 3 aracı bölgeye teslim etti. Depremzedelere 1 milyon 500 bin liralık yardım yapıldı.

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde 600 adet tüp fırın teslimatını gerçekleştiren dernek, İstanbul’a giden ailelere ücretsiz konut ve nakdi yardımda bulundu.

Depremin ardından Riva Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Derneği’ne bağlı 57 işçi bölgeye gitti. Grupların yaptığı çalışmalarda Malatya’da 6, Hatay’da 23 kişi enkazdan kurtarıldı.

haber-hacibektas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu