Haber

Ormanya Kuş Halkalama İstasyonu kuruldu

Ormanya’daki kuş türlerinin tespiti, göç yolları ve davranışlarının incelenmesi amacıyla kurulan kuş halkalama istasyonu çalışmalarına başladı.

Göçmen kuş türlerinin göç yolları, davranışları, kışlama alanları, göç süreleri ve stratejilerinin belirlenmesi amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ormanya Doğal Yaşam Parkı’na kuş halkalama istasyonu kuruldu. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Bkz. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nden Ergün Bacak ve Cemal Özsemir’in gözetiminde yürütülen halkalama ve gözlem çalışmaları dört sezon devam edecek. Kuşların biyolojisi, ekolojisi, davranışı ve üreme etkinliği konularının ele alındığı proje, ilk etapta bir yıl süreyle devam edecek. İlk 7 günde 21 farklı cinsten 100’den fazla kuş halkalanarak kayıt altına alındı.

ULUSLARARASI SİSTEMDE KAYIT

Ormanya’nın farklı noktalarında kurulan 27 halka noktası, veteriner hekimler, biyologlar ve araştırma görevlileri tarafından düzenli olarak denetleniyor. Özel halkalarla kayıt altına alınan türler, uluslararası sistemde ve dünyanın diğer yerlerinde bulunan çaldırma istasyonuna gittiklerinde, zil numarasına, hangi istasyonda çaldıkları bilgisine ve göç yollarına bakılarak belirlenir.

DOĞA OKULU EĞİTİMLERİ VERİLECEK

Ormanya’daki kuş halkalama istasyonunda çalışmalar devam ederken, belirlenen günlerde başta çocuklar ve gençler olmak üzere kuş türleri tanıtılacak, göç hikayeleri anlatılacak ve biyoçeşitlilik açısından değerleri vurgulanacak.

VAHŞİ HASTANEDEKİ VAKA

Ormanya Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi edilen ve rehabilitasyonu devam eden kuş türlerinin halka açılması ve rehabilitasyon sonrası süreçlerinin takip edilmesi amaçlanıyor. Veteriner hekim ve biyologların görev yaptığı Vahşi Hastane’de su kuşları, yırtıcı hayvanlar ve birçok göçmen kuş türü için tedavi ve rehabilitasyon hizmeti veriliyor.

KUŞ YÜZESİ İSTASYONU NEDİR?

Kuş halkalama istasyonları, özellikle ilkbahar ve sonbahar göç dönemlerinde göçmen kuş türlerinin göç yollarını, davranışlarını, kışlama alanlarını, göç sürelerini ve stratejilerini belirlemek amacıyla yürütülen araştırma merkezleridir.

Elde edilen veriler ve ornitoloji bilimine katkısı dışında iklim değişikliğinden de pek çok bahiste bilimsel veriler elde edilmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

habertalas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu