Ekonomi

Patrons Club’dan yüksek itibar programı çağrısı

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan, cari açığın çözümü için çok çeşitli reformlara ihtiyaç olduğunun altını çizerek, üretim ve yatırımın artırılması için; öncelikle maroekonomik istikrarın sağlanması gerekiyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşmesinin ardından TÜSİAD YİK toplantısında yaptığı konuşmada Özilhan, “Bulgu ve önerilerimizi Şimşek ile paylaştık. Programın makroekonomik istikrara katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi.

Özilhan, “Yurt dışından para girişi olursa Merkez Bankası’nın rezervlerini güçlendirmek gerekiyor” dedi.

Özilhan, “Enflasyonla mücadele ve TL’ye güven birinci öncelik olmalıdır. Enflasyonla mücadelenin yolu TL’ye değer katmaktan değil” dedi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu toplantısında, Türkiye ekonomisinin ikiz açık yaşadığını ancak sorunların çözülemez olmadığını belirten TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Bakan Şimşek ile görüşmesine ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile açık ve samimi bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Özilhan, Türkiye ekonomisinin sorunlarının analizi için üçlü bir politikaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Güçlü liranın ihracatı olumsuz etkilediğini belirten Özilhan, sermaye girişlerinin rezervleri güçlendirmek için kullanılması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu