Haber

Sinop Emlakçı Atalay: “Devlet Satılık ve Kiralık Konut Fiyatlarını Kontrol Etmeli”

MUSTAFA USTASI

Sinopemlakçı ahmet atalay “Dolayısıyla devletin bir denetleme mekanizması yok. Devlet denetlemediği sürece bu fiyatlar bir aşağı bir yukarı gidiyor. Bu yüzden fiyatlar arttı. Daha da artacak” dedi. Emlakçı Doğukan Evrimer ise, “Şu anda asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız nasıl ev alacak?

Sinoplu emlakçılar, kiralık ve satılık konut fiyatlarının eskiye göre yüzde yüzün üzerinde arttığını belirterek, vatandaşların konut alıp kiralama konusunda sıkıntı yaşadığını söyledi.

“DEVLET BUNU KONTROL ETMEK ZORUNDADIR”

Sinoplu emlakçı Ahmet Atalay, şunları söyledi:

“Türkiye ekonomisini biliyorsunuz. Demir ton arttıkça, tuğla arttıkça inşaatta fiyatlar arttı. Devletin bu duruma el atması gerekiyor ama ne yazık ki devlet şu anda hiçbir şekilde parmağını kıpırdatmıyor. Burada mağdur olanlar var.O zamanlar en düşük kira 7-8 bin TL En kötü ev fiyatları 2 buçuk 3 trilyona yakın.Devletin denetimi olmadığı için. mekanizma.devlet denetlemediği sürece bu fiyatlar israf o yüzden fiyatlar arttı daha da artacak 3 ay önce sattığımız ev 1 buçuk trilyon bakıyorum sahibi için ve ‘2.5 trilyona evi yaptım’ diyor. Sürekli karşımıza çıkıyor, sonra biz de utanıyoruz, müşteri de gidiyor, o yüzden emlak piyasası şu an çok kötü durumda.”

“BUGÜN FİYATLA ÇALIŞAN VATANDAŞLARIMIZ NASIL KONUT ALABİLİR?”

Emlakçı Doğukan Evrimer şunları söyledi:

“6 yıl önce emlakçılığa başladığımda fiyatlar daha da uygundu. İster memur, ister orta sınıf olsun bu kesimler isterlerse isterlerse kredili veya nakit olarak konut sahibi olabiliyorlardı. Ancak maalesef günümüz şartlarında maalesef Kurallar gereği konuta sahip olmak ve kiracı olmak çok zorlaştı çünkü kira fiyatları Konut fiyatları fiilen yükseldi Yüzde 100’ün üzerinde artış var Kredi imkanı maalesef yok Ben bu işe başladığımda 6 yıl eskiden kredi imkanları daha da fazlaydı artık insanlar kredi çektiğinde zaten krediyi ödeyemediği için ev sahibi olamıyor.Ödeyecek bütçeleri yok.Ödeyecek bütçeleri yok. 2 milyona ev al kredi çek, 2 milyona ödeyeceği aylık faiz 33 bin 750 TL yani 33 bin 750 TL taban fiyatla insanlar nasıl ev alacak? çektikleri 2 milyon TL krediyi bankaya ödüyorlar yani konut sahibi 2 milyon TL ile bitmiyor aslında. Aldıkları konut aslında 4-5 milyon TL’ye denk geliyor. Şu anda taban ücretle çalışan vatandaşlarımız nasıl ev alabilir? Daha yüksek kesimler bile konut sahibi olamamaya başladı. Dediğimiz gibi konut kiraları aslında 10-15 bin TL kira ödüyor. Asgari ücrete çalışan insan ne ev alır, ne araba alır, ne de kiralar diye düşünüyorum.”

Kaynak: ANKA / Yerel

orta-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu