Haber

Slovenya’daki Sel Felaketinde Ölü Sayısı 6’ya Yükseldi

Slovenya’nın büyük bölümünde sel felaketi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya yükseldi. Selin yol açtığı tahmini maddi hasarın 500 milyon euro olduğu belirtildi.

Orta Avrupa ülkesi Slovenya’da şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinin bilançosu büyüyor. Devlet haber ajansı STA’nın polise dayandırdığı habere göre, sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Cuma gününden bu yana 6’ya yükseldi. Slovenya Çevre Ajansı, sellerin bugün azalmaya başladığını, ancak bazı bölgelere hala ulaşılamadığını bildirdi. Mura Nehri kıyısındaki köylerin sakinleri, setin bir kısmının çökmesi nedeniyle gece saatlerinde evlerinden tahliye edildi. Sel nedeniyle çok sayıda bina ve köprü yıkılırken, maddi hasarın 500 milyon euro civarında olduğu belirtildi.

Komşu ülkelerden destek

Slovenya hükümeti kurtarma çalışmalarına destek için NATO’dan nakliye helikopterleri ve askerler talep ederken, insani yardım taşıyan ilk tır gece saatlerinde Macaristan’dan ülkeye girdi. Hırvatistan, Mura Nehri üzerindeki setin onarımına yardım etmek için askeri helikopterler de gönderdi.

Ordu, itfaiye ve kurtarma ekipleri, selden kaynaklanan enkaz ve çamuru temizlemek için sokaklarda çalışmalarını sürdürüyor. – LYUBLYANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu