Haber

Viyana’da binlerce çevreci küresel ısınmaya dikkat çekti

Avusturya’nın başkenti Viyana’da binlerce çevreci, küresel ısınmayı, iklim değişikliğini ve karbon salınımını azaltmak için hükümetten “iklim koruma yasası” çıkarmasını talep etti.

Başkentin nadide meydanlarından Maria Theresien Platz’da toplanan çevreciler düzenledikleri gösteride “İkinci bir gezegen yok”, “Çevre için acil eylem” ve “Artık otoyol yapılmamalı” yazılı pankartlar taşıdılar. “Yarın çok geç” sloganıyla.

Firaydays For Future girişiminin düzenlediği mitingde, 2019 yılındaki küresel çevre hareketlerinin üzerinden 4 yılın geçtiği ancak siyasilerin karbon salınımını azaltmak, iklim değişikliği ve çevreyi korumak için gerekli adımları atmadığı vurgulandı.

“İklim Koruma Yasası”

Çoğunluğu lise öğrencisi olan göstericiler, Avusturya hükümetinin bir an önce “iklim koruma yasasını” çıkarması gerektiğini söylediler.

Konuşmaların ardından kentin değerli caddelerinden Ringstrasse’yi trafiğe kapatan göstericiler, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık binalarının bulunduğu Ballhausplatz’a yürüdü.

Siyasi partilerin genel merkezlerinin bulunduğu güzergahtan geçen göstericiler, özellikle en büyük iktidar ortağı olan merkez sağ Avusturya Halk Partisi’ne (ÖVP) tepki göstererek, partinin iktidarda olduğuna dikkat çekti. son 6 yılda küresel ısınma konusunda yeterli düzenleme yapılmadı.

“Aşırı eylemlere hayır”

Çevreciler de kısa süreli periyodik eylemlerle başkentin nadide caddelerini her gün farklı bir noktada yaklaşık 3 aydır trafiğe kapatan Yeni Nesil adlı marjinal grubun eylemlerine son vermesini talep etti.

Firaydays For Future girişimi, sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada, günümüz çevre gösterilerinin dünyanın birçok şehrinde eş zamanlı olarak düzenlendiği bilgisini paylaştı.

Bu arada çevreciler başkentin dışındaki şehirlerde de gösteriler düzenledi.

haberkadikoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu