Teknoloji

Yandex, Rusya’daki varlıklarını Rus konsorsiyumuna sattı

Rus teknoloji şirketi Yandex NV, Rusya’daki varlıklarının Rusya’daki bir yatırımcı konsorsiyumuna 5,2 milyar dolara satışı konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Yandex’in çatı şirketi Hollanda merkezli Yandex NV’nin açıkladığı bilgiye göre şirket, Rusya’daki varlıklarını Rus yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyuma satacağını duyurdu. Konsorsiyuma ülkenin en büyük petrol şirketlerinden Lukoil’in de dahil olduğu bildirildi. Ayrıca 5,2 milyar dolarlık satın alma bedelinin hem nakit hem de hisse olarak ödeneceği bildirildi.

Yandex’in tüm varlıkları Rusya’nın mülkiyetine geçti

Yandex’in tüm varlıkları Rusya’nın mülkiyetine geçti

Yandex NV’nin tüm varlıklarını satmasının temel nedeninin Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa Birliği savaşın ardından Yandex’e büyük yatırım yaptı. 5,2 milyar dolarlık çıkış, Rusya-Ukrayna savaşından sonraki en büyük çıkış oldu.

Paylaşılan diğer bilgilere göre Yandex NV ile Rus konsorsiyumu arasındaki görüşmeler 18 ay sürdü.

Satın alma sürecinin ardından Yandex’in tüm varlıkları Rusya’nın mülkiyetine geçti. Satın alma sözleşmesinin ilk kısmı 2024 yılının ilk yarısında tamamlanacak. Taraflar arasında yapılan anlaşmaya göre Yandex NV, 31 Temmuz itibarıyla “Yandex” markasını kullanmayı bırakıp marka adını değiştirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu